Zapraszamy na konferencję pt. „Wsparcie osób żyjących z chorobą Alzheimera i ich rodzin – potrzeby i dobre praktyki”, której organizatorem jest Rzecznik Praw Obywatelskich, Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera i Związek Powiatów Polskich.

Konferencja odbędzie się w Warszawie, natomiast jej transmisja internetowa będzie w Bibliotece na Rajskiej w Krakowie (sala 245).

Termin:  26 września 2017 (wtorek) w godzinach 11.00-15.00

 

Spotkanie będzie okazją do poznania wyników badań o kosztach ponoszonych przez rodziny w związku z chorobą Alzheimera, podniesienia poziomu świadomości w społeczeństwie na temat tej choroby oraz zapoznania się z dobrymi praktykami, realizowanymi w różnych miejscach Polski.

Pytania, które chcielibyście Państwo zadać prelegentom należy nadsyłać do 15.09.2017 na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Będzie też możliwość komentowania i zadawania i pytań podczas trwania konferencji.

Konferencja ma charakter otwarty (można wejść i opuścić spotkanie w dowolnym momencie).

PROGRAM:

Prowadzenie: Barbara Imiołczyk (RPO, Warszawa)
Prowadzenie on-line w Krakowie: Maria Jedlińska (WBP w Krakowie; S@S)

11.00 – 12.10 Część I
  Powitanie gości – dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich
  Wystąpienie przedstawicieli Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z chorobą Alzheimera, Mirosławy Wojciechowskiej i Zbigniewa Tomczaka
  Wystąpienie przedstawiciela Związku Powiatów Polskich, Rudolfa Borusiewicza
  Wystąpienie przedstawiciela Podkarpackiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, Zygmunta Wierzyńskiego – prezentacja wyników ankiet:
             o kosztowej – koszty opieki nad chorym
             o świadomościowej – poziom świadomości o chorobie Alzheimera.
  Wystąpienie przedstawiciela NIK-u – omówienie raportu „Opieka nad osobami chorymi na chorobę Alzheimera oraz wsparcie dla ich rodzin”
  Wystąpienie przedstawiciela środowiska medycznego, prof. Tadeusza Parnowskiego

12.10 – 12.30 przerwa

12.30 – 15.00 Część II
  Prezentacja dobrych praktyk – Jadwiga Krudysz-Starzec:
           o Wolontariat – edukacja młodzieży, Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera
           o Meeting Dem, Wielkopolskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie w Poznaniu
           o Zielony Parasol, Bydgoskie Stowarzyszenie Opieki nad Chorymi z Otępieniem Typu Alzheimerowskiego
           o Weekendowe wyjazdy rehabilitacyjno-terapeutyczno-integracyjne, Podkarpackie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera
           o Świetlica Opiekuńcza dla Osób Chorych na Chorobę Alzheimera, Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, Dział Oparcia Społecznego ul. Żytnia 75/77
  Prezentacja projektu platformy internetowej „Alzheimer i Ja – Razem Zrozumiemy” jako przykład nowatorskiego źródła informacji i wsparcia
  Dyskusja
  Podsumowanie: Mirosława Wojciechowska, Barbara Imiołczyk
  Zakończenie: dr Adam Bodnar, Mirosława Wojciechowska

Konferencja będzie tłumaczona na język migowy

Udział jest bezpłatny!


Liczymy na Państwa obecność w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1). Stwórzmy jak największą grupę osób świadomych zarówno problemów związanych z tą coraz częściej występującą chorobą, jak i poznaniem metod pracy i działania oraz „dobrych praktyk” w opiece i profilaktyce.